Den Evropy jsme oslavili projektovým dnem

V úterý 9. května jsme oslavili Den Evropy projektovým dnem, který pro žáky připravili učitelé přírodovědných předmětů.

Cílem bylo vytrhnout žáky alespoň na 2 vyučovací hodiny z běžných hodin a zaměstnat je experimentováním a pohybem.

Prostřednictvím ankety se děti mohly přihlásit do 14 různých pracovních skupin podle svého zájmu a nabídka v nich byla opravdu velmi rozmanitá. V každé skupině byla aktivita zaměřená na jiný evropský stát a také daný stát vystihovala.

Více …

Projektové výstupy Hiking – Explore And Learn!

Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

V rámci projektu Erasmus + Hiking – Explore And Learn! jsme tři roky pracovali na dvou hlavních projektových výstupech. Jedním byl turistický průvodce, který obsahuje 12 výletů, tedy 4 z našich beskydských kopečků (Lysá hora, Ondřejník, Čertovy a Pulčínské skály a Vsetínské vrchy s Cábským jezírkem), 4 ze Španělska z okolí městečka Pilas, kde je škola, se kterou spolupracujeme, a 4 z Lotyšska a okolí jeho hlavního města Riga, odkud je naše druhá partnerská škola.

Není to ale ledajaký turistický průvodce. Kromě běžných informací o trase jako je délka, náročnost nebo možnost občerstvení po cestě je každý výlet doplněn sadou anglicko- česko- španělsko-lotyšských slovíček v mezinárodním obrázkovém slovníčku, různými úkoly a křížovkami, ale hlavně QR kódy, které turisty navedou na interaktivní cvičení a videoreportáže z trasy. Proto je tento průvodce koncipován jako pomůcka pro rodiny s dětmi, které se na výletě nudí a nekonečně dlouho se ptají: „Už tam budem?“ A tu přichází chvíle na našeho průvodce, který je celý dostupný v online podobě, třeba přes telefon.

Více …

Proběhl projektový Den Země a naruby

Celosvětový Den Země se každoročně koná 22. dubna. Naše škola si tento den připomněla v pátek 28. 4., kdy proběhl nejenom Den Země ale i Den naruby.

V rámci Dne Země byly pro žáky přichystány tři stanoviště, kterými postupně prošli.

Hned první stanoviště bylo pro žáky velice zajímavé. Pracovali totiž se svými mobilními telefony. V šatnách školy mohli najít QR kódy, pomocí kterých vyplňovali kvíz na téma – naše Země. Jejich úkolem bylo mít co nejvíce správných odpovědí za nejrychlejší čas.

Druhé stanoviště bylo umístěno ve školních dílnách, kde byla připravena obrovská planeta Země. Každý pak pomocí otisku prstu zanechal na této planetě svůj podpis. Zároveň také žáci psali naší planetě vzkaz nebo přání. Tento náš společný obraz teď můžete najít v šatnách školy hned u žákovského vchodu.

Více …

Uteklo to: Lotyšsko na závěr projektu Erasmus + Hiking – Explore And Learn!

Logo Erasmus+

Před necelými třemi lety jsme se pustili do projektu Erasmus + Hiking – Explore And Learn! se španělskou a lotyšskou partnerskou školou. Na začátku „doby covidové“ jsme ani nevěřili, že slibované mobility do těchto zemí opravdu proběhnou. Všemi komplikacemi jsme se však probojovali a nyní máme za sebou poslední projektovou cestu – zájezd do Lotyšska.

Šestnáctého dubna, tedy dva dny poté, co se naši deváťáci potili u přijímacích zkoušek na střední školy, se 14 z nich v doprovodu 5 učitelů odletělo „zrelaxovat“ do hlavního města Lotyšska – Riga. Po nesnadné komunikaci s lotyšskými koordinátory a prvotním šoku z místního pochybného ubytování jsme nevěděli, co čekat. Myslím ale, že mohu říci za všechny, že Lotyši zvládli přípravu celé akce bravurně a překvapili nás drobnými příjemnými detaily – nachystaný piknik uprostřed lesů v průběhu výletu, pozvání španělského velvyslance Manuela Alhamy Orenese a šéfky Lotyšsko-české společnosti Haliny Lapiny, která uměla výborně česky, zpěvy žáků a zapojení publika do společného zpívání při úvodním ceremoniálu apod. Lotyši nám rovněž objednali luxusní počasí, kdy nás den co den provázelo slunce, což pro nás bylo velkou satisfakcí za propršenou mobilitu v září v ČR. Také bychom se měli pro příští léta poučit a inspirovat velkým zapojením a pomocí lotyšských žáků samotných na přípravě a průběhu celé naší návštěvy.

Více …

Třídy 5.A a 5.B měly videokonferenci s Finy

Třídy 5.A i 5.B si již nějakou dobu dopisují s kamarády páťáky ve finských školách Alakylä (5.B) a Tirinkylä (5.A) poblíž města Oulu. O Vánocích jsme si vyměnili přáníčka, napsali jsme si, co děláme a jak obvykle slavíme Vánoce, a dověděli jsme se, jak se slaví Vánoce ve Finsku.

Po Vánocích nás ale čekala premiéra ve formě videokonference, na kterou si měly děti připravit krátkou prezentaci jednoho vánočního dárku a pár otázek na kamaráda.

S třídou 5.A jsme se sešli v jejich hodině angličtiny v úterý 24. ledna. Až na pár zádrhelů s nekvalitním spojením proběhlo vše hladce a žáci si ukázali spoustu nových mikin, mobilů a hodinek. Dokonce i malý dataprojektor!

Více …