Jazykářky na zkušené v Německu

V rámci projektu Erasmus + KA1 jsem měla možnost vyjet se svou kolegyní Mgr.  Hanou Břouškovou na vzdělávací pobyt do německého města Lutherstadt Wittenberg. Zde jsme strávily celý týden na základní škole Evangelische Gesamtschule Philipp Melanchton a na gymnáziu Cranach. Přihlížely jsme výuce cizích jazyků a mohly poznat, jak vypadá pracovní den učitelů a také žáků v SRN. Nejvíc zajímavé bylo srovnání průběhu výuky a zázemí v naší škole a na německých školách. Zkráceně napsáno, není na německé škole tolik prostoru pro zábavné formy učení, jak známe z naší školy. Nejen znalosti, ale i chování je hodnoceno dle jednotných kritérií školy. Proto se žáci chovali v hodinách o poznání lépe než známe z českého prostředí. Velice se mi líbila důslednost, s jakou bylo vymáháno porušení zákazu používání mobilů. Zneužití zákazu mobilů u žáků či studentů jsem za celý pobyt v obou školách nezaznamenala. Žáci trávili přestávky venku. Na základní škole bylo vybavení informační technikou  na velmi vysoké úrovni. Za to gymnázium nebylo nijak inovační. A co máme lepší? Určitě to, že se žáci u nás přezouvají, jazykové skupiny jsou menší, vyučovací hodina netrvá 90 minut, nevybíráme poplatky za učebnice a také více mi chutná v naší jídelně.

Mgr. Magdalena Hrstková

Inspirace jménem Erasmus+ aneb Německá škola je povinnost, ne zábava.

Logo Erasmus+

Těsně před koncem školního roku se mi dostalo příležitosti nahlédnout poprvé v životě pod pokličku německého školství. Díky projektu Erasmus + KA1, který je určen pro další vzdělávání vyučujících, jsem se od 13. do 17. června 2022 účastnila tzv. job shadowing (tzn. pozorování výuky, v mém případě hodin anglického jazyka) v německé škole Evangelische Gesamtschule Philipp Melanchthon ve městě Lutherstadt Wittenberg. Jedná se o školu s žáky od 5. po 13. třídu, kde se konají i maturity.

Přivítala nás úplně nová budova, která je natolik moderně vybavená, že jsme nestačili zírat. Interaktivní obrazovka je v každé třídě samozřejmostí, ale že vypínače na světla jsou zamčené ve skříňce a bez čipu si neotevřete ani učebnu nebo nezajdete na WC, to už bylo opravdu překvapivé. Klíče jsou zde už obstarožní záležitostí.

Více …

Květnaté louky

Jde o společný projekt Města Valašské Meziříčí pro místní školy. Díky němu se v úterý 14. června setkaly děti z meziříčských  základních škol s dětmi z Čadce. V Ekocentru pro ně měli manželé Dvorští připravený zajímavý program plný her a soutěží. Děti se dozvěděly spoustu věcí o valašské přírodě. Vědí už, jak vypadá napajedlo pro ptáky a jak se v přírodě zadržuje voda. Viděli původní koryto řeky Bečvy. A také už ví, proč je třeba vodu v přírodě zadržovat. Po skvělém obědě na Štěpánově jsme jeli na Zámek Lešná. Nejdříve jsme si prohlédli Zámeckou zahradu. Vše samozřejmě i s výkladem. Potom děti viděly prostory Zámku Lešná. Měli jsme velmi pestrý a bohatý program. Vznikla nová přátelství. Celou dobu o nás pečovala paní Pernická z MÚ. Vrátili jsme se až ve 4 hodiny odpoledne. Všichni unavení, ale plní zážitků. Moc děkujeme všem, kteří program připravili a dětem se věnovali.

A ještě něco: Kousek květnaté louky už máme i na Šafářce u školního klubu. Děti z 3.A ji tam na podzim vysadily. Podívejte se na ni. Je to nádhera.

Zapsala Mgr. Jana Sedlářová, školní psycholog

Čtvrtá Erasmácká turistika – Čertovy a Pulčínské skály

Projekt Erasmus +, Hiking – Explore And Learn! se na Šafařce pomalu dostal na konec své druhé třetiny a Erasmáci ve čtvrtek 19. května 2022 absolvovali poslední ze čtyř plánovaných turistických výletů, které se později objeví v připravovaném turistickém průvodci.

Z původního plánu jít v úterý sešlo kvůli dešti a přesun na čtvrtek nás potěšil nádherným slunečným a teplým počasím. Stejně jako na našem prvním výletě se tentokrát zúčastnilo všech 14 žáků a výlet jsme se náležitě užili!

Více …

Hola amigos, Šafařka byla ve Španělsku!

Ač se nám to zdálo skoro neuvěřitelné, Erasmáci ze Šafařky se konečně dočkali jednoho ze tří hlavních vrcholů probíhajícího projektu Erasmus + Hiking, Explore And Learn!, zájezdu do partnerské školy ve Španělsku.

Španělská škola IES Virgen de la Soledad leží v malém městečku Pilas v Andalusii. Když jsme do něj po náročné letecké cestě v neděli 24. května 2022 dorazili, čekal na nás hotel Lantana Garden situovaný v úžasných rozlehlých zahradách. V hotelu s námi bydleli také naši partneři z lotyšské školy v Rize.

Více …