Job shadowing ve Francii

Logo vlajka EU text: Spolufinancováno Evropskou unií

V květnu jsem využila nabídky naší školy, stát se na týden stínem učiteli v Evropské unii. Zdánlivě krkolomné zadání jsem vyřešila snadno. Na Internetu jsem vznesla dotaz, kdo by rád přítomnost české učitelky ve škole a obratem se mi ozvala paní učitelka z francouzské základní školy. Pozvání bylo na cestě.

 A tak jsem odletěla do Paříže, odkud jsem dále vlakem TGV dojela do Lille a z Lille regionálním vlakem do Roubaix, kde mě čekala má hostitelka. A začal týden, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

Více …

Poslední dopisy našich šesťáků do Finska

Po tři roky si žáci z 6.B a dva roky žáci z 6.A psali dnes už neobvyklé, skutečné papírové dopisy s naší partnerskou školou ve Finsku. Protože tamější školy Alakylän koulu a Tirinkylän koulu jsou pouze šestileté (pozn. něco jako u nás první stupeň), žáci tam letos končí a odcházejí na jinou školu. Proto jsme se s nimi museli ještě naposledy rozloučit.

Více …

Job shadowing německých kolegyň na Šafařce

V rámci programu Erasmus + mohou jezdit učitelé do zahraničních škol načerpat nové zkušenosti a nápady do výuky. Stejně tak, jako jsme já a kolegyně Magda Hrstková byly před dvěma lety na týdenní pobyt v německé škole Evangelische Gesamtschule Philipp Melanchthon ve městě Lutherstadt Wittenberg, tak nyní přijely tamější dvě učitelky k nám do školy, a měly jsme tak příležitost oplatit jim jejich pohostinnost.

Leslie a Nicole, přijely 13. dubna na Valašsko a už o víkendu poznávaly krásy Valašského Meziříčí a Valašského muzea v přírodě v Rožnově. Od pondělí pak usedly do našich lavic, aby se podívaly, jak se učí u nás. Leslie navštívila hodiny angličtiny, němčiny a tělesné výchovy, Nicole chodila do hodin angličtiny, němčiny, zeměpisu a informatiky.

Jejich návštěva byla prospěšná jak jim samotným, tak i nám. Leslie a Nicole si mohly porovnat styly výuky a jsem přesvědčena, že vzhledem k tomu, co jsme viděly v Německu, je muselo v hodinách jazyků překvapit větší procento her, které s žáky hrajeme. Mohly si prohlédnout například i naše testy, zkonzultovat integrované žáky nebo zhodnotit naše učebnice. Nechaly se slyšet, že žáci jsou ale stejní úplně všude.

Více …

Deváťáci uklízeli Česko 

Ve středu 10. dubna se žáci devátých ročníků zapojili do celostátní akce „Ukliďme Česko – VALMEZ“. S využitím ochranných pomůcek vyčistili v průběhu odpoledne břeh Rožnovské Bečvy. 

Mezi největší nalezené kuriozity patřila francouzská berle nebo zubní kartáček. Dále šlo o sklo, plechovky, staré šaty nebo různé obaly. Na žádný rizikový odpad jsme naštěstí nenarazili. Ve srovnání s minulými lety bylo navíc odpadu o poznání méně. Na kilometrovém úseku břehu a jeho okolí šlo asi o 15 kilogramů materiálu, který byl lidmi volně odhozen, nebo jej přinesla řeka. 

Věříme, že akce přispěje k širšímu povědomí o nakládání s odpady a lidé si tak budou přírody stále více vážit. 

Mgr. Lukáš Navrátil 

Projekt Youth4Impact 

V týdnu od 5.2. do 11.2.2024 navštívilo naši školu sedm zahraničních studentů z celého světa. Jedná se o vysokoškolské studenty z Indonésie, Německa, Alžírska a Taiwanu, kteří v České republice tráví 6 týdnů putováním po různých školách. Studenti měli připravené poutavé prezentace nabité informacemi a zajímavostmi o místech, která jsou pro ně domovem.  S těmito prezentacemi chodili do jednotlivých tříd a pomocí angličtiny seznamovali naše žáky s jejich vlastí. Žáci se s chutí, zejména ti mladší, zapojovali do konverzace a zasypávali studenty dotazy, vyslovovali složitá cizí slova, zkoušeli je z češtiny. Taky jim o přestávce nosili drobné dárečky, ať už to byly namalované obrázky nebo upečené dobroty. Čtvrtek jsme věnovali výletu do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Naši žáci byli  zkušenými průvodci a naopak seznamovali studenty s naší historií.  

Více …