Kde bydlí “Sluneční soustava?” 

Otázka, která byla dětem položena jako první při besedě s odborníkem na astronomii.  

Třídy 3.B a 3.C ZŠ Šafaříkova navštívily dne 23.3.2023 Hvězdárnu ve Valašském Meziříčí. Odpověď na otázku jsme společně našli a pokračovali jsme na téma “Galaxie”. Obrovské množství hvězd se společným zářením působí, že svítí. Naše Galaxie je tak velká, že se nikdo z nás ještě nedostal za její hranice. 100 000 světelných let trvá přelet z jedné strany na druhou, proto vše můžeme pozorovat jen zevnitř, říká náš průvodce. 

Odborná přednáška v další části odhaluje tajemství jednotlivých planet. Nejprve pár informací o Slunci. Víme, že je to hvězda, kolem které obíhají planety s měsíci nebo prstenci, nezapomeneme i na trpasličí planety.  Odborný výklad je doprovázen i unikátními snímky. Nechybí i překvapení pro kluky a holky. Obyčejně vypadající kartička, má svůj příběh. Autentická karta, kterou se odhlasovalo, že Pluto není považováno za planetu. Vzácný dar, který na hvězdárně můžete spatřit i vy.  

Více …

Seznamujeme se s poezií

Dne 10.3.2023 třída 3.C ZŠ Šafaříkova navštívila knihovnu ve Valašském Meziříčí. Paní knihovnice vybrala velmi zajímavé téma, které třeťáci ve škole zatím moc neprobrali.  

Kdy jste slyšeli první báseň? První věta, na kterou jsme měli odpovědět. Samozřejmě známe říkadla, rozpočítadla i básně, které slýcháme od svého narození. Nejčastěji z úst našich maminek. Někdy jde o jednoduché texty, občas však básnička nedává smysl. Musíme si “nasadit sváteční uši”, jak nám radí naše průvodkyně recitací. Představa, co tím chtěl autor říct, je často velmi důležitá. Nejen fantazie, ale i postoj recitátora, dýchání, správná artikulace, tempo. Vše si hned vyzkoušíme na vlastní kůži. Anička (naše spolužačka), která má zkušenost s přednesem, předvádí ukázku krásné poezie i přednes nevydařený.  

Více …

Jak přežít na severní polokouli 

Dne 3.3.2023 se ve třídě 3.C uskutečnila beseda na téma: Jak přežít v Arktidě. Pan Jan Maršner předával dětem své osobní zkušenosti z cesty po kanadské zamrzlé pustině. Jako jediný Čech se zúčastnil výpravy vojáků zimního cvičení, které simulovalo podmínky po pádu letadla v extrémních podmínkách.  

 Kurzu přežití v mínus 35 až 53 stupňů předcházela příprava na základně Winnipeg, samotná akce probíhala na ostrově Resolute. V těžkých podmínkách se všichni řídili pravidlem: Můžeš být unavený, ale nebuď líný. Postavit si přístřešek trvá v této oblasti 6 hodin, stavba iglů pak 12 až 16 hodin. Jak si zvyknout na nízkou teplotu, co si obléci, jak se zahřát? Pro běžný život normální, přirozené věci, ale na této expedici se vše plánuje předem.  

Více …

“Řádili” jsme v Žirafě

V úterý 21. února se vydali žáci školní družiny na zájezd do ostravského zábavního centra do Žirafy.  Od školy jsme vyrazili hned po obědě a plně jsme obsadili dva autobusy. Cesta nebyla dlouhá , a tak jsme zakrátko byli na místě. Centrum Žirafa je velká prostorná herna, ve které najdete vše, co rozradostní dětskou dušičku. Od trampolín, skluzavek, bazénků s míčky, nafukovacími atrakcemi , nejrůznějších labyrintů a  autodráhou konče. V bufetu jsme se mohli občerstvit nejrůznějšími pamlsky a nápoji a odpočinout si v odpočinkových zónách na žíněnkách či lehátkách. 

Vrátili jsme se v pořádku do školy před šestou hodinou večer, šťastní a spokojení .

Renata Wiesnerová

Šafařka zabodovala na VKV

Vékávéčko neboli Vrchařská koruna Valašska je cyklistická akce konající se každým rokem na Valašsku. Podstatou Vrchařské koruny Valašska je zdolání předepsaných vrcholů nacházejících se na Valašsku či v jeho blízkém okolí v období od dubna do listopadu daného roku. 

Naše škola se také zúčastnila. Do výsledného pořadí se sčítají všechny zdolané kopce všech zapsaných žáků. 

S těmi, co měli zájem, jsme ve škole podnikli několik společných výjezdů (Pišková, Jurkovičova rozhledna, …). Další kopce už děti zdolávaly na vlastní pěst, ať už s kamarády nebo rodiči. 

Více …