Navštívili jsme dopravní hřiště 

Dne 14.9.2023 naše třída 4.C navštívila dopravní hřiště ve Valašském Meziříčí. Již večer i noc před čtvrtečním ránem pršelo a vše nasvědčovalo, že akce neproběhne, nebo vše prožijeme jen v učebně. 

Ráno se počasí umoudřilo, kolem půl desáté jsme odcházeli ze školy a nikdo nepotřeboval deštník ani pláštěnku. Cesta na dopravák rychle utekla a ve stanoveném čase se nás ujala odborná pracovnice z Domečku.  

První část byla teoretická, v učebně jsme procvičovali dopravní značky. Mnoho dětí již zná a určí značku zákazovou, informativní, příkazovou, výstražnou, upravující a pozná i dodatkové tabulky. Příště procvičíme i křižovatky. 

Více …

Erasmus Malta, St. Paul´s Bay

Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus +

V „Zálivu svatého Pavla“ jsem studovala anglický jazyk dva týdny, poslední týden v červnu a první týden prázdnin. Erasmus v naší Základní škole krásně funguje a je pedagogy i žáky využíván. S pomocí agentury Intact, googlení a podpoře ze strany školy dostal můj studijní výlet slibné kontury.  

Vše vyšlo naprosto skvěle – let, hezké prostorné ubytování, mé zařazení do kurzu „na míru“. V neděli 25. června jsem poprvé vyšla z domu a zvídavě rekognoskovala terén. Našla jsem moře, pláž, příjemnou plážovou restauraci, ochutnala místní pivo značky Cisk, povečeřela hamburger s hranolkami a salátem a usoudila jsem, že zdejší chutě jsou stejné jako v doma. Také číšníci a lidi na pláži, ve městě a obchodech na mně působili velmi příjemně. Cítila jsem se bezpečně a den ode dne více „ jako doma“. Jen názvy ulic, nápisy a názvy autobusových zastávek nešly vyslovit ani zapamatovat. Byla to arabská slova napsaná latinkou. Čtvrť, kde jsem bydlela, měla název Budžiba.

Více …

Sedmáci zpovídali včelaře na Medovém dni

Ochutnat med, vidět živou královnu a debatovat s místními včelaři – to byla páteční náplň přírodopisu žáků 7.B, kteří navštívili Medový den na nádvoří zámku Žerotínů.

Na návštěvníky akce čekala ochutnávka deseti různých druhů medu, ukázka živého včelího úlu nebo ochutnávka čerstvě lisovaného moštu od místního svazu zahrádkářů. Aby žáci pouze nemlsali, ale odnesli si i nové znalosti, rozdělili se do skupinek a sestavili si otázky, na které jim formou rozhovoru odpovídali zkušení včelaři.

Tady je výběr žákovských otázek a odpovědi přímo od včelařů:

Žáci: Proč má královna na těle barevnou tečku?

Více …

Letní studium na Maltě

Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

Na začátku července jsem využil možnosti studijního programu ERASMUS+ a odletěl studovat angličtinu na souostroví Malta. Cílem bylo vylepšit mé jazykové dovednosti v angličtině a poznat tamní kulturu a prostředí.

Po dobu dvou týdnů jsem navštěvoval školu Easy School of Languages umístěnou v centru hlavního města Valletta. Ubytován jsem byl v apartmánu společně se studenty z Kolumbie, Rakouska nebo Španělska. Cesta do školy trvala asi 45 minut, ale brzy jsem pochopil, že bydlet blíž je téměř nemožné. Valletta je poměrně malým městem na pahorku obehnaném hradbami a v samotném historickém centru této pevnosti se skrývala budova naší školy. Až teprve za tímto opevněním vyrůstaly moderní výškové budovy a hustá obytná zástavba.

Náplní výuky v dopoledních hodinách byla především gramatika a tematické situace z běžného života. Po obědové pauze následovala odpolední konverzace, při které se nám střídali vyučující z Itálie a Argentiny. Zajímavou zkušeností je naslouchat různým přízvukům, kdy se výslovnost vyučujících z různých zemí drobně liší.

Více …

Erasmus+: Můj týden v zemi Mumínků

Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

Co se Vám vybaví, když se řekne jezera, Mumínci, borůvky, sauna, sobi nebo slaná lékořice Salmiakki? Ano, společným jmenovatelem těchto pojmů je země, kde údajně bydlí Santa Claus – Finsko. Díky projektu Erasmus + jsem měla na konci srpna 2023 příležitost podívat se do města Oulu již počtvrté a navštívit tady malé školy Alakylän a Tirinkylän koulu nacházející se 20km od centra, na venkovském okraji tohoto největšího severofinského města. Jedná se o 1.stupeň základní školy, která je zde od 7 let, a to až po 6. třídu. Výuka ve Finsku začíná po prázdninách vždy ve středu či čtvrtek okolo 10.srpna, protože žáci končí už od první sobotu v červnu. U nás zrovna panovala tropická vedra, mě zde přivítalo spíše podzimní počasí. Skok z našich veder do 13-18 stupňů jsem zvládala docela špatně, zatímco Finové si libovali, jak skvělé počasí na srpen mají. Kromě výuky se mi po odpoledních podařilo prozkoumat krásy města, jeho základní památky i rozsáhlé parky či spletitý systém zdejšího vodstva, které je zvláště efektní za západu slunce. Po kotníky jsem si vyzkoušela chladné moře a navštívila jsem i ostrov Hailuoto, nyní po turistické sezóně zející prázdnotou.

Více …