Projektové výstupy Hiking – Explore And Learn!

Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

V rámci projektu Erasmus + Hiking – Explore And Learn! jsme tři roky pracovali na dvou hlavních projektových výstupech. Jedním byl turistický průvodce, který obsahuje 12 výletů, tedy 4 z našich beskydských kopečků (Lysá hora, Ondřejník, Čertovy a Pulčínské skály a Vsetínské vrchy s Cábským jezírkem), 4 ze Španělska z okolí městečka Pilas, kde je škola, se kterou spolupracujeme, a 4 z Lotyšska a okolí jeho hlavního města Riga, odkud je naše druhá partnerská škola.

Není to ale ledajaký turistický průvodce. Kromě běžných informací o trase jako je délka, náročnost nebo možnost občerstvení po cestě je každý výlet doplněn sadou anglicko- česko- španělsko-lotyšských slovíček v mezinárodním obrázkovém slovníčku, různými úkoly a křížovkami, ale hlavně QR kódy, které turisty navedou na interaktivní cvičení a videoreportáže z trasy. Proto je tento průvodce koncipován jako pomůcka pro rodiny s dětmi, které se na výletě nudí a nekonečně dlouho se ptají: „Už tam budem?“ A tu přichází chvíle na našeho průvodce, který je celý dostupný v online podobě, třeba přes telefon.

Naším dalším produktem je brožura výukových materiálů určená spíše pro učitele. Obsahuje výukové plány a pracovní listy podporující výuku přírodopisu, dějepisu nebo zeměpisu metodou CLILu, která se snaží zakomponovat angličtinu do běžné výuky nejazykových předmětů. Brožura je rovněž k nalezení online.

Nedávno jsme se vrátili z pobytu v Lotyšsku, kde probíhala mezi žáky fotografická soutěž. Žáci byli nejdříve naším kolegou Jirkou Vološinem poučeni o pár zásadách fotografování a potom jim byly představeny tři kategorie, do kterých mohli posílat fotografie. Všichni vítězové jsou z 9.B.

V kategorii Příroda získala po hodnocení celého našeho 5 pětičlenného učitelského týmu nejvíce bodů Esťa Volková, které se podařilo krásně zachytit tekoucí vodu v národním parku Gauja kousek od Siguldy.

V kategorii Náš projekt Erasmus se na prvním místě umístila Bea Červenková, která zachytila neobvyklou „seanci“ všech žáků, kteří si v Rize při čekání na vlak spontánně sedli na zem do kruhu a začali meditovat.

Poslední kategorie byla nazvána Volné téma a tady všechny porazila Sára Vlčková se svou fotkou zachycující architekturu jedné z ulic v Rize. Kdo je ta zvláštně vypadající postava, kterou tam zachytila, a zda se jedná o náhodu nebo plán fotografa, zůstává pro mě tajemnou záhadou. Na vítězné fotky se můžete podívat ve fotogalerii. A máte-li ještě nějakých sedm minut času nazbyt, podívejte se také na naše video opět z dílny Jirky Vološina, které Vás provede našimi lotyšskými zážitky. Jirkovi děkujeme!

Hana Břoušková