Matematika tvořivě a hravě – projektový den

Škola hrou! A proč ne zrovna v matematice? A co takhle si hry rovnou vyrobit?  To byl úkol pro jednotlivé skupinky žáků od prvních po deváté ročníky v projektovém dni.  Podmínkou bylo, že hra musí být matematická a musí obsahovat pravidla, u starších i v cizím jazyce, a také správná řešení.  Žáci se do toho vrhli s vervou a zodpovědně. V každé třídě začala vznikat pexesa, domina, různé obměny hry Člověče, nezlob se. Ale také originální nápady jako lodě, které jsou nabity správně vypočítaným příkladem, Černý Petr, kdy je dovoleno karty odložit pouze s kartou se správným výsledkem, či Dračí stezka, kde se chyba ve výpočtu může stát fatálním propadem až na start.  Po složitém domlouvání, stříhání, vyměřování, propočítávání a závěrečném výtvarném doladění vznikly úžasné hry, které budou příjemným zpestřením hodin matematiky. Prvňáčkům v jejich tvorbě pomohli jejich patroni z devátých ročníků. Závěrečné hodnocení nebylo jednoduché. Výsledky jsou zahrnuty v tabulce. Všem tvůrcům patří velká pochvala. 

Eva Goláňová