Hola amigos, Šafařka byla ve Španělsku!

Ač se nám to zdálo skoro neuvěřitelné, Erasmáci ze Šafařky se konečně dočkali jednoho ze tří hlavních vrcholů probíhajícího projektu Erasmus + Hiking, Explore And Learn!, zájezdu do partnerské školy ve Španělsku.

Španělská škola IES Virgen de la Soledad leží v malém městečku Pilas v Andalusii. Když jsme do něj po náročné letecké cestě v neděli 24. května 2022 dorazili, čekal na nás hotel Lantana Garden situovaný v úžasných rozlehlých zahradách. V hotelu s námi bydleli také naši partneři z lotyšské školy v Rize.

A co vše jsme ve Španělsku viděli a zažili? Hned ráno nás překvapilo, jak pozdě zde vstává slunce. U nás by bylo dávno světlo, tady v sedm hodin tma jako o půlnoci! Na prohlídce školy nás také mnoho věcí zaujalo, například přísnost místního režimu. Ničí žáci záchodová prkýnka? Tak je nebudou prostě mít! Hygienická pravidla školy díky covidu vyžadují, aby se ve všech třídách učilo s otevřenými dveřmi a okny v kterémkoli ročním období. Je vám zima? Nevadí, dáte si zimní bundu i ve třídě.

Žáci měli během pobytu mnoho pohybu – však je náš projekt také zaměřen na turistiku a outdoorovou výuku! Sportovní a herní aktivity nachystala škola v parku, kilometry nachodili žáci v krásném historickém městě Sevilla. Třetí den jsme šli do dobrodružného parku v Corredor Verde. Tam byli žáci jednak seznámeni s ekologickou katastrofou, která toto místo postihla v roce 1998, ale hlavně si mohli projít různé aktivity včetně střílení z luku, lezení na lezecké stěně a v lanovém parku nebo balancování. Největším zážitkem byla ale asi jízda na kajaku po místní říčce. Pro mnohé byl vyvrcholením pobytu čtvrtý den. Navštívili jsme několik míst v místním národním parku Doñana. Zajímavá byla například vesnička El Rocío, kde nejsou žádné vyasfaltované silnice, pouze prašné, písčité cesty. Tady jsme si připadali jako na divokém západě! I když foukal ledový vítr, voda byla studená a někteří místní obyvatelé měli na sobě i zimní bundu, většina žáků neodolala vodním hrátkám ve vlnách Atlantiku na pláži Matalascañas.

Jak to tak bývá, to příjemné utíká rychle a v sobotu ráno nastalo loučení. Po bojích s kufry, v nichž pod náporem suvenýrů praskaly zipy, po prolitých slzách a mnohých objetích nově nalezených přátel jsme si museli zamávat s příslibem „see you in September.“ V září k nám totiž mají hosté ze Španělska i Lotyšska dorazit na další erasmácké výukové aktivity, takže se máme zase na co těšit!

Odjíždíme nabiti zážitky, poznatky o odlišnostech španělské kultury i místní kuchyně a opáleni místním jarním sluncem. Děkuji svým kolegům Veronice Kulišťákové, Karlu Adamuškovi a Lukáši Navrátilovi za veškerou pomoc s organizací i řešením všech zádrhelů v průběhu zájezdu.

Mgr. Hana Břoušková.