Školní kolo anglické olympiády na Šafařce

Je nadevše jasné, že bez angličtiny se v dnešním světě neobejdete. Mnozí žáci si to ještě neuvědomují, ale pak je zde spousta takových, kteří vědí, že bez znalosti angličtiny by měli snížené pracovní i cestovní příležitosti a ochudili by se o mnohé zážitky. A právě tito žáci jsou ti, kteří se věnují angličtině nejen ve škole, ale i ve svém volném čase, zajímají se o ni a snaží se ji rozvíjet ať už skrze čtení knih, sledování videí nebo komunikaci se zahraničními kamarády. Z těchto žáků se pak vyprofilují ti, kteří reprezentují svoje třídy ve školním kole anglické olympiády a ti nejlepší poté naši školu v okresním kole.

I letos se 31 nejlepších angličtinářů, kteří byli ochotni udělat v tomto směru „něco navíc,“ sešlo 9. ledna 2020 u písemné části anglické olympiády. Ta se -jako i loni – skládala z poslechu a práce s textem. Žáci, kteří získali v této části soutěže více než 70% bodů, postoupili poté do ústní části soutěže. O týden později, 15. ledna 2020, nám 18 nejlepších ukázalo, jak dokáží komunikovat na vylosované téma: první kategorie se připravuje na 5 témat, druhá kategorie na 10 témat. Žáci mají vždy možnost samostatného vyjádření o tématu a poté vedou dialog se dvěma zkoušejícími.

Konkurence byla opravdu obrovská. Všichni žáci byli velmi šikovní a dokázali nám, že se ve světě neztratí, protože dokáží anglicky plynule komunikovat. Nikdo se na přípravu na olympiádu, jak se lidově říká, nevykašlal, a výsledky byly mezi jednotlivci dost těsné.

V mladší kategorii, kde soutěží žáci 6. a 7. tříd, se na třetím místě umístily hned dvě žákyně, všestranně nadané holky Nella Němcová ze 7.B a Nikol Gaždová ze 7.A. Pomyslnou stříbrnou medaili – a také mezi sedmáky nejlepší umístění – získala precizní Karolína Kamasová ze 7.A. Velkým překvapením pro nás všechny bylo, že nejen všechny šesťáky, ale i všechny sedmáky porazil a převálcoval talentovaný František Chudárek ze 6.B, jehož znalosti v angličtině dalekosáhle přesahují šestou třídu. Franta nás půjde tedy reprezentovat do okresního kola, které se koná 20. února na ZŠ Vyhlídka.

V kategorii žáků 8. a 9. tříd se na třetím místě umístila Kateřina Sobotková z 8.C, která nás loni reprezentovala v okresním kole za mladší kategorii. Jde vidět, že si umí poradit i s konkurencí deváťáků v kategorii starší! Na druhém místě máme Elišku Böhmovou z 9.A, která nás také loni reprezentovala v okresním kole. Letos se jí prvenství obhájit nepodařilo, ale nevadí, jde nás totiž reprezentovat do okresního kola německé olympiády! Zlato si tentokrát vybojovala Nikola Švecová z 9.C, která už léta „tancovala“ na prvních příčkách školního kola a někdy jí prvenství uteklo třeba jen o půl bodu! Letos svou bezchybností a precizností dokázala, že si první místo bezpochyby zaslouží, vždyť právě z ne příliš lehkého písemného testu, který odpovídá spíše úrovni střední školy, ztratila právě jen ten pouhý půlbod! Věříme, že i v okresním kole Nikola „zaválí.“

Oběma výhercům velmi gratulujeme a přejeme v okresním kole hodně štěstí. Všem účastníkům soutěže děkujeme a vážíme si toho, že tomu věnovali svůj volný čas a zúčastnili se.


Mgr. Hana Břoušková