Mladý chemik – celostátní finále

V úterý 11. června 2019 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo žákovské mistrovství republiky v chemii. Celostátní finále největší chemické soutěže se neobešlo bez nás a přivítalo 39 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol. Sedmý ročník soutěže provázela rekordní účast v podobě 18 000 soutěžících z 660 základních škol.
Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí soutěže určil celkové pořadí.


Naši školu tentokrát reprezentoval Petr Ondrušek z 9.B a obstál v obrovské konkurenci se ctí, protože obsadil krásné 16 místo. Zaslouží si ode mne opravdu velkou pochvalu i za to, že se na tuto soutěž připravoval v průběhu celého školního roku a dokázal se k přípravě namotivovat i v jeho závěru.
Oceněno bylo všech 39 finalistů. Ceny předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry.
Finálový den nabídl také pestrý zábavně-vzdělávací doprovodný program. Pro učitele si pořádající fakulta připravila přednášku se zaměřením na využití léčiv, pro rodiče poutavou exkurzi v prostorách nejmodernějších laboratoří a pro žáky i dospělé ukázky efektních pokusů.
Součástí finálového dne byla i výstava dětských výtvarných prací s chemickou tematikou MDVV Lidice. Kromě výtvarných děl mohli učitelé zhlédnout také soubor krátkých filmů věnovaných chemii a vybrat nejlepší snímek, který byl oceněn zvláštní Cenou děkana FChT – „Chemickým Oskarem“. Skleněný odlitek ve tvaru srdce, symbolizující motto fakulty „Život je chemie“, vytvořili podle návrhu Oldřicha Jiskry studenti SUPŠS Železný Brod. Vyvrcholení doprovodného programu patřilo science show Michaela Londesborougha, který si diváky podmanil interaktivním vědeckým představením plným zábavy, poznání a překvapivých momentů.
Petrovi děkuji za reprezentaci naší školy a jsem skutečně hrdá, jakým způsobem se v celostátním finále prezentoval, obzvláště pro to, že v chemii nebude ve svém studiu dále pokračovat.

Mgr. Jana Veselá