Chorvatsko – mnozí Češi zde tráví letní dovolenou plnou slunce a koupání v nádherném moři. Málokdo ale ví, že zde žije v okolí města Daruvar početná česká menšina. Žijí tu již 200 let a v současné době jejich komunita čítá na 10 000 osob v celém Chorvatsku.

Velmi si zakládají na udržení znalosti českého jazyka a českého folkloru. Děti školou povinné se vzdělávají v jedné ze dvou českých základních škol v Chorvatsku. Žáci z České základní školy Josefa Růžičky v Končenici v lednu pobývali v našem městě. Celkem 38 žáků se poprvé v životě postavilo na kouzelná prkénka na bílý nesmysl a po výuce lyžování ve skiareálu Bílá se seznamovali s naším městem. Navštívili krytý bazén, nadchnul je Klub deskových her Vrtule. Poslední den strávili na ZŠ Šafaříkova, kde se nejdříve představili zdejším žákům v krátkém kulturním programu. Potom se přidali ke svým vrstevníkům a vyzkoušeli si, jak se učí v běžné české škole.

Setkání bylo velmi milé. Žáky i pedagogy z Valašského Meziříčí překvapili chorvatští Češi zpěvem hymny ZŠ Šafaříkova, dechovka zahrála tradiční české písničky a žáci oblečeni do tradičních jihočeských krojů předvedli klasické lidové tance.

Zjistili jsme, že máme mnoho společného a doufáme, že toto setkání bylo začátkem trvalejší spolupráce. Naši přátelé z Chorvatska slíbili, že si příští rok opět přijedou zalyžovat a také jsme stihli naplánovat letní pobyt našich žáků v Chorvatsku.

Mgr. Milan Hendrych