Jak přežít na severní polokouli 

Dne 3.3.2023 se ve třídě 3.C uskutečnila beseda na téma: Jak přežít v Arktidě. Pan Jan Maršner předával dětem své osobní zkušenosti z cesty po kanadské zamrzlé pustině. Jako jediný Čech se zúčastnil výpravy vojáků zimního cvičení, které simulovalo podmínky po pádu letadla v extrémních podmínkách.  

 Kurzu přežití v mínus 35 až 53 stupňů předcházela příprava na základně Winnipeg, samotná akce probíhala na ostrově Resolute. V těžkých podmínkách se všichni řídili pravidlem: Můžeš být unavený, ale nebuď líný. Postavit si přístřešek trvá v této oblasti 6 hodin, stavba iglů pak 12 až 16 hodin. Jak si zvyknout na nízkou teplotu, co si obléci, jak se zahřát? Pro běžný život normální, přirozené věci, ale na této expedici se vše plánuje předem.  

Vyprávění ve třídě je doprovázeno i zajímavými snímky a nechybí ukázka speciálního oblečení, nebo věcí nezbytných k přežití. Jak rozdělat oheň? Křesadlo je velký pomocník. Jak nepodlehnout hypotermii? Pravidlo COLDER je všem ve třídě objasněno. Signál, světlice, sněžná svíčka: pojmy, které známe, ale jejich význam v zamrzlé pustině pochopí jen ten, který tam byl a vše zažil na vlastní kůži. Už také víme, jak vzniká polární záře. Naučili jsme se i pozdrav Inuitů, kterým se v závěru úžasné besedy společně loučíme. Bylo to skvělé a poučné. Děkujeme panu Maršnerovi. 

 Mgr. Lenka Šimčíková