Erasmácké štěstí na Lysé hoře

Když jsem sepisovala žádost na projekt Erasmus + Hiking – Explore  And Learn!, vybrala jsem si jako téma něco, co mě samotnou dělá šťastnou – hory a turistika. Doufala jsem, že se mi povede předat kousek tohoto štěstí a nadšení dětem. Když jsme stáli kousek pod vrcholem Lysé hory a kochali se úžasnými výhledy, kde Smrk a Radhošť jako ostrůvky vyčnívaly z moře inverzní oblačnosti, zaznělo mezi žáky: „Paní učitelko, já jsem úplně šťastná!“ A v tu chvíli jsem věděla, že se to povedlo…

Jako třetí výlet Erasmáků ze Šafařky byla zvolena nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd Lysá hora. Jednalo se i o zatím nejdelší a nejnáročnější výlet, kde jsme opět měli za úkol natáčet videoreportáž do turistického průvodce a plnit úkoly v pracovním listu, jakožto součást tzv. „outdoor learning.“ Stejně jako minule jsme se museli vyrovnat s úskalími počasí, přesuny termínu, kolizemi se zájmy žáků či nemocemi i soukromými plány učitelů. Nebylo opravdu jednoduché, aby vše klaplo. Nakonec jsme vyrazili v pátek 8. října s 11 žáky v doprovodu paní asistentky Stolařové. Jak pro ni tak pro 7 žáků to byl první výstup na Lysou.  

Ten den nás v Ostravici, kam jsme dorazili vlakem, přivítala hustá mlha. Podle webkamery na internetu jsme však věděli, že nahoře nás čeká neskutečná krása –„moře“ vytvořené inverzí, kdy ve městech se válí mlha, ale vrcholky hor jsou zalité sluncem a vykukují z mraků pod vámi jako ostrovy v moři…. Toto nás motivovalo, abychom si pospíšili, než se tato krása rozplyne. I když byl výstup pro některé žáky náročný, po třech hodinách jsme dorazili na vrchol, kde jsme si nad mraky připadali jako v nebi.

Následovala prohlídka celého prostranství, včetně Bezručovy a Zátopkovy chaty, relativně nové sochy jelena, „hladícího bodu“ nebo popisu několika hor kolem. Protože byla ale docela zima, všichni se už nejvíce těšili na horkou polévku a kofolu v Bezručově chatě, kde jsme se zdrželi skoro dvě hodiny. Mezitím jsme chodili natáčet naši videoreportáž, čímž jsme občas docela vzbuzovali pozornost kolemjdoucích.

Natáčení pokračovalo i po cestě dolů do Malenovic, zejména u skautského památníku Ivančena. Tam nás naše skautka Emča z 8.C naučila skautský pozdrav a přidala k památníku kamínek s datem a názvem oddílu, kam ona sama chodí.

V Malenovicích jsme využili delšího čekání na autobus k vyplnění pracovních listů, které pro žáky připravila paní učitelka Kulišťáková. Jakožto dějepisářka nám na výletě určitě chyběla k vysvětlení bližších informací z historie spojené se skautingem. Myslím ale, že většina žáků už po této exkurzi bude vědět, že z Lysé hory vidíme slovenské Tatry a Fatru, co je to Ivančena, že pod tou horou kamení na místním památníku opravdu nejsou schované mrtvoly, jak se žáci ptali, jaký znak a pozdrav má skautské hnutí nebo že chata na Lysé a hotel pod ní jsou pojmenovány po spisovateli a básníku Petru Bezručovi.

Cesta zpět byla dlouhá a plná čekání na spoje, ale žáci si ji zpříjemnili svou moderní „mobilovou“ zábavou… Ve vlaku sice byli přilepeni na tyto své svítící miláčky (a rozhodně nevypadali po těch 16km unaveni), ale na výletě dokázali vnímat krásu přírody a hor, což je hlavní. Cestou padl dokonce nápad založit ve škole turistický kroužek. Pro mě jakožto organizátora výletu není nic lepší odměnou, než když vidím, že žáci chtějí v této činnosti pokračovat i ve svém volném čase.

Mgr. Hana Břoušková

Foto: Ester Volková 8.B, Hana Břoušková