Videokonference Erasmu se Španěly a Lotyši na Šafařce

„Doba covidová“ mezinárodním projektům zrovna nepřeje. Ale i přes to, že nám letos nebylo povoleno vycestovat v rámci projektu Erasmus + „Hiking – Explore And Learn!“ do Španělska na plánované březnové týdenní vzdělávací aktivity, jsme se s danou situací dokázali vypořádat.

V těchto dnech jsme si měli užívat španělského sluníčka a poznávat tamější kulturu, místo toho jsme se s našimi partnery nejen ze Španělska, ale i Lotyšska, sešli virtuálně. Celá akce vyžadovala pečlivé přípravy. Několik týdnů předem proběhla čistě učitelská videokonference, kde jsme se domluvili na programu a i já sama jsem se musela seznámit s aplikací Zoom, ve které jsem pak musela proškolit naše Erasmáky. Abychom vyladili pár technických problémů, žáci si aplikaci vyzkoušeli předem a kromě toho si na den D připravili pár informací o sobě, prezentaci o ČR, Valašském Meziříčí a naší škole a otázky na své zahraniční kamarády.

V pátek 26. března úderem dvanácté jsme se všichni poprvé sešli. Naše podmínky byly různorodé – my a děti v Lotyšsku jsme se připojovali z domu, protože v obou těchto zemích probíhá distanční výuka. Španělé se připojili ze školy, tak jsme měli alespoň možnost nahlédnout do jejich třídy.

Videokonferenci jsme začali prezentacemi našich zemí, měst a škol a poté už byli žáci vyvoláváni po česko-lotyšsko-španělských skupinkách, do kterých byli na začátku roku rozděleni a dopisovali si. Každý se představil a zeptal se kamarádů na to, co ho zajímalo.

Přibližně hodinu a čtvrt jsme strávili ve velmi příjemném duchu a věřím, že aspoň taková virtuální návštěva zvedla všem trochu motivaci a chuť do práce. Bylo nám docela smutno z toho, že se nemůžeme vidět naživo, ale všichni doufáme, že se svět jednou vrátí do svých kolejí a my vše ještě doženeme.

Mgr. Hana Břoušková.