Na jubilejním desátém ročníku republikového finále OVOV v Brně skončila ZŠ Šafaříkova desátá a přivezla stříbro v jednotlivcích

Za ideálních podmínek pro sportovnání se 4. až 6. září 2019 v Brně uskutečnilo REPUBLIKOVÉ FINÁLE OVOV (Odznaku všestrannosti olympijských vítězů).  Na atletickém stadionu v areálu VUT se do 10. ročníku zapojilo 616 sportujících dětí a 35 učitelů.  Republikového finále se zúčastnilo více jak 60 současných či bývalých olympioniků,  240 učitelů a velké množství vojáků a policistů, kteří se ve formě organizátorů či rozhodčích  starali o celou akci. Samozřejmě nechyběly ani legendy českého sportu, mezi které patřili například cyklista Jiří Ježek, trojskokanka Šárka Kašpárková, nebo skifařka Mirka Topinková Knapková.

Během celé akce probíhala autogramiáda olympioniků. Sportovci mohli navštívit  #BeActive vesničku s bohatým doprovodným programem. Žáci se mohli bavit zumbou, která patřila ke každodennímu programu, sledovat seskoky parašutisů, obdivovat ukázku bojového umění Armády ČR či sledovat zajímavé vystoupení psovodů při zadržení narušitele. O zábavu tedy nouze rozhodně nebyla. A jak vlastně probíhala celá soutěž?

Naše družstvo ZŠ Šafaříkova, tvořené čtyřmi chlapci a čtyřmi děvčaty, se do republikového finále mezi čtyřicet nejlepších škol probojovalo z krajského kola v průběhu května.

Disciplíny republikového finále byly rozděleny do dvou závodních dnů. Ve čtvrtek se soutěžilo ve sprintu na 60 m, skoku dalekém, hodu medicinbalem, shybech na lavičce a v přeskocích přes švihadlo za 2 min. V pátek byl na programu trojskok, kliky za 2 min, sedy – lehy za 2 min, hod míčkem a běh na 1000 m nebo dribling. Všechny disciplíny jsou ohodnoceny podle bodovacích tabulek. Pro celkové pořadí škol jsou rozhodující tři nejlepší výkony chlapců a tří dívek.  Celé družstvo ve složení Lukáš Pobořil, Dan Bilík, Damián Hradil, Radim Křenek, Adéla Malíková, Šárka Lieblová, Lenka Bortlová a Nela Kovářová podalo velice soustředěný výkon, plný pozitivní nálady a bojovnosti. V celkovém pořadí nám po dvou soutěžních dnech patřilo nádherné 10. místo.

Kromě hodnocení jednotlivých škol je také poměřován každý účastník se svými vrstevníky v ročníku. Mezi největší konkurencí 124 chlapců ročník narození 2005 skončil Lukáš Pobořil na výborném 13. místě. Největšího úspěchu ovšem dosáhl Damián Hradil, který po velkou část desetiboje vedl ve své kategorii (chlapci 2007). I přes úžasné výkony mu nakonec uniklo zlato o 63 b. Ale i sříbrná medaile je obrovským úspěchem.

Všem zúčastněným sportovcům patří velká pochvala a dík za vzornou reprezentaci školy a těm nezúčastněným za to, že družstvu pomohli probojovat se na republikové finále.

Damiánovi gratulujeme k velikému úspěchu a přejeme, ať to příští rok „cinkne“ zlatem.

Mgr. Ondřej Fojtík