VEX-IQ challenge – Ringmaster II.

VEX – IQ je programovatelná stavebnice pomocí níž se sestavují roboti. S těmito roboty se pořádají celosvětové dovednostní soutěže. Tento rok se soutěže již podruhé zúčastnila Česká republika i naše škola.

Tento ročník nesla soutěž název Ringmaster – mistr kroužku. Úkolem bylo na hracím poli sbírat, přesouvat a umisťovat kroužky do cílových prostorů. Vše bylo různě bodově hodnoceno, takže záleželo nejen na kvalitě robota, zručnosti operátorů, ale i zvolené strategii.

Tři měsíce jsme stavěli, zlepšovali, programovali a vylepšovali své schopnosti v ovládání robotů.

Do Prahy jsme vyrazili o den dříve a využili ho k návštěvě pražských uliček, Muzea iluzí a Královské obory. Druhý den nás čekala již samotná soutěž. Ta se skládala ze dvou částí: Skupinové výzvy, kdy dva náhodně vylosované týmy musely se svými roboty spolupracovat. Výzva dovednostní, ta byla určena pro jeden tým, který v prvním kole robota ovládal manuálně pomocí ovladače a v kole druhém nechal robota sbírat body pomocí programu, který si děti samy vytvořily.

Vše probíhalo v rychlém a svižném tempu (díky skvělé organizaci firmy AV Media). Často bylo i poznat, že programem ovládaný robot je schopen získat více bodů, než když ho ovládá člověk, který je pod tlakem a ve stresu.

Kolem čtvrté hodiny soutěž skončila a přišlo slavnostní vyhodnocení. A našim dětem se podařil skvělý výsledek, z 29 družtev obsadili čtvrté a deváté místo.

Pochvala jim patří nejen za tento výborný výkon, ale i za vzájemnou spolupráci a i to že si v průběhu dokázali poradit s technickými problémy, které se během soutěže vyskytly.

Při zpáteční cestě jsme si užili ještě dobrodružství s porouchanou lokomotivou, kdy strojvedoucí s úsměvem odmítl nabídku pomoci našich robotů.

V tuto chvíli se již těšíme na příští ročník, který nese název Squared Away.

Jiří Vološin