Rozloučení s letošním eTwinningem na Šafařce

Rok se s rokem sešel a my stojíme opět na prahu prázdnin. Letošní školní rok byl však pro třídu 5.B speciální tím, že se celý rok poctivě věnovali projektu „Teach me your language and I´ll visit you“ – eTwinningovému projektu s německou školou Gesamtschule ve městě Lutherstadt Wittenberg. Kromě pár zbylých interaktivních cvičení, na které s žáky „vletíme“ ještě příští týden, máme hotovo… Čím jsme letošní projekt zakončili?

Především jsme natočili poslední část našeho společného elektronického slovníku, tentokrát na téma číslovek. Jak se to skupince 9 žáků povedlo, se můžete podívat v přiloženém videu. Myslím, že se naši němečtí kamarádi čísla podle videa naučí snadno a možná ho využijeme i my vyučující jako drobnou výukovou pomůcku na čísla pro naše malé začínající angličtináře. Žáci si se svými dopisovacími kamarády vyměnili další „papírové dopisy,“ někteří si dokonce poslali i drobné dárečky.

Vyvrcholením letošního projektu byla však další videokonference. Žáci se sešli v úterý 4. června už na sedmou hodinu ranní, aby započali den rozhovory se svými kamarády. Na videokonferenci jsme se poctivě připravovali a pořádně procvičili všemožné otázky. Štěstěna při nás stála i po technické stránce, a tak nás nakonec nic nepřekvapilo. Videokonferenci jsme si užili a i s posledním zamáváním do kamery doufali, že tato spolupráce neutichne a zase se všichni uvidíme.

Název našeho projektu znamená v překladu „Nauč mě svůj jazyk a já tě navštívím.“ Zda se nám podaří se s našimi partnery osobně setkat, je zatím sice stále ve hvězdách, ale i přesto věřím, že žákům tento projekt mnoho dal. Naučili se pracovat s novou technikou – videokamerou, tablety, používat nové programy – Pinnacle na stříhání videí nebo aplikaci learningapps.org na tvorbu interaktivních cvičení, procvičili si základní anglické fráze a jako bonus se setkali i s pár německými slovíčky, před tím, než budou mít někteří němčinu v dalším školním roce jako povinný předmět. Žáci se naučili pracovat na internetu v prostředí Twinspace (eTwinning), psát přes něj emaily i napsat obyčejný „papírový“ dopis. A v neposlední řadě našli zahraniční kamarády, se kterými už teď mnozí udržují komunikaci jinými moderními prostředky jako např. Whatsapp. Část naší práce si můžete prohlédnout na adrese https://twinspace.etwinning.net/72980/home . Etwinningu zdar a see you next school year…

Mgr. Hana Břoušková.