Grüß Gott, Vídni, Šafařka je tu!

Že je na naší škole enormní zájem o zájezd do Vídně, tento školní rok jenom potvrdil. Jakmile se spustilo přihlašování, žáci stáli před kabinetem jazykářů fronty, aby odevzdali lísteček s podpisem rodičů co nejdříve a dostalo se na ně. Všechny láká pravděpodobně rozmanitost zájezdu za relativně málo peněz. Každý si najde na zájezdu to své: čas strávený s kamarády, památky, cizí jazyk v praxi, “vyblbnutí” v zábavním parku nebo snad i nákupy suvenýrů.

Tentokrát se nám podařilo opět obsadit dva autobusy a dá se tedy říci, že v letošním roce vyrazí do Vídně celá pětina žáků Šafařky, někteří poprvé, jiní se sem už vrací poněkolikáté.

První autobus CK Valaška vyrazil v čele s šéfem Mirou Hořanským v pátek 3. května. Předpověď počasí byla velmi pesimistická – déšť skoro celý den. Nedali jsme se však zastrašit a vybaveni deštníky a pláštěnkami jsme se vrhli do víru velkoměsta odhodláni neměnit plán programu. Nejdříve jsme se podívali na známý pestrobarevný Hundertwasserhaus, načež nás autobus převezl do Schönbrunnu, kde jsme již mohli konečně odložit deštníky. Při procházce po centru města např. přes Hofburg nebo Stefansplatz nás počasí ještě škádlilo střídáním sluníčka a přeháněk, ale pak se umoudřilo a umožnilo nám navštívit i dlouho očekávaný zábavní park Prátr. Více než dvě hodiny se tady mohli žáci (i učitelé) vyřádit, než nás začal vyhánět opět prudký déšť. Některým však nevadilo ani to a lítali na extrémních atrakcích desítky metrů nad zemí i přes to, že je zalívaly proudy vody.

Promočení, ale šťastní se spoustou zážitků jsme se sešli zase v autobuse, zamávali jsme Vídni a se spoustou příslibů „příští rok jedu zas!“ jsme vyrazili domů. Musím říct, že mě jakožto jazykáře velmi těší vidět, jak se i začátečníci snaží použít z němčiny i to málo, co umí – zeptat se u horské dráhy obsluhy, jestli jezdí „langsam nebo schnell“ nebo si v obchodě říct „Ich möchte Fanta.“ Snažili se nejen žáci, kteří se učí němčinu, ale i ostatní chtěli něco pochytit nebo říct pár slov, alespoň si se slovy „einmal Kind“ koupit lístek na atrakci. Tehdy cítím, že takový zájezd má opravdu smysl.

Další autobus vyráží v pátek 10. května a doufáme, že si účastníci zájezdu užijí vše tak, jako my.

Mgr. Hana Břoušková.