VEX-IQ challenge – Ringmaster

VEX – IQ je programovatelná stavebnice pomocí níž se sestavují roboti. S těmito roboty se pořádají celosvětové dovednostní soutěže. Tento rok se soutěže poprvé zúčastnila i Česká republika.

Žáci naší školy se rozhodli také zapojit. Tento rok nesla soutěž název Ringmaster – mistr kroužku. Úkolem bylo na hracím poli sbírat, přesouvat a umisťovat kroužky do cílových prostorů. Vše bylo různě bodově hodnoceno, takže záleželo nejen na kvalitě robota, zručnosti operátorů, ale i zvolené strategii.

 Tři měsíce jsme stavěli, zlepšovali, programovali a vylepšovali své schopnosti v ovládání robotů.

 Do Prahy jsme vyrazili o den dříve a využili ho k průzkumu pražských uliček a památek. Druhý den nás čekala již samotná soutěž. Soutěž se skládala ze dvou částí: Skupinové výzvy, kdy dva náhodně vylosované týmy musely se svými roboty spolupracovat. Výzva dovednostní, ta byla určena pro jeden tým, který v prvním kole robota ovládal manuálně pomocí ovladače a v kole druhém nechal robota sbírat body pomocí programu, který si děti samy vytvořily.

 Vše probíhalo v rychlém a svižném tempu (díky skvělé organizaci firmy AV Media). Často bylo i poznat, že programem ovládaný robot je schopen získat více bodů, než když ho ovládá člověk, který je pod tlakem a ve stresu.

Kolem čtvrté hodiny soutěž skončila a přišlo slavnostní vyhodnocení. A našim dětem se podařil skvělý výsledek. Stali se vítězové v soutěži Skupinová výzva v kategorii starší žáci.

Pochvala jim patří nejen za tento výborný výsledek, ale i za vzájemnou spolupráci a i to že si v průběhu dokázali poradit s technickými problémy, které se během soutěže vyskytly.

V tuto chvíli se již těšíme na příští ročník, který nese název Next level!

Jiří Vološin