Sláva nazdar výletu, aneb Šafařka zase v Anglii


Po dvou letech jsme se opět rozhodli dát žákům příležitost zažít angličtinu v reálném světě a zorganizovali jsme zájezd do Anglie. Na přelomu května a června 2018 jsme se skupinkou 17-ti žáků ZŠ Šafaříkova vyrazili s CK Školní zájezdy směr Londýn, v doprovodu dvou veselých řidičů, průvodce Petra a žáků a učitelek základní školy v Ostravě. Protože CK poskytuje kvalitní služby a chtěla nám pravděpodobně zprostředkovat autentické zážitky, „zařídila“ nám rovněž pravé a nefalšované anglické počasí. Po příjezdu nás přivítal pořádný liják a v kombinaci s mlhou a bouřkami nás toto počasí obveselovalo dva ze tří dnů.

A jak jsme se tam měli? I když jsme většinu doby chodili v pláštěnkách a obchůdky s deštníky brali útokem, původní program jsme splnili se vším všudy a na jedničku. Nejdříve nás čekaly dva dny v Londýně. Po dobrodružné jízdě londýnským metrem, kdy jsme na sebe byli hrdi, že jsme v davu neztratili žádného žáka, jsme si první den obešli část města zvaného Westminster. Tam jsme se po návštěvě Trafalgarského náměstí dále pokochali neobvyklými pohledy na Westminsterský palác se známou věží s Big Benem, která byla v rekonstrukci tak zahalena do lešení, že byste ji těžko poznali. Průvodce nás ovšem přesvědčil o tom, že tak unikátní pohled se nám nenaskytne možná potom dalších sto let! Potěšeni takovou skvělou šancí jsme pokračovali k Buckinghamskému paláci a pak na náměstí Picadilly a Leicester, kde jsme utratili první libry, převážně v „Mekáči.“ Během rozchodu jsme si prohlédli i Čínskou čtvrť a za doprovodu kapek deště jsme pokračovali do Covent Garden a tamního muzea dopravy, které nám poskytlo alespoň trochu útočiště před hromy a blesky. Deštík nás neopouštěl ještě ani na lodi, kterou jsme se po Temži přemístili na Greenwich k nultému poledníku a také do muzea námořnictví. A tady se nad námi Anglie smilovala a dopřála nám procházku po krásném parku s ochočenými veverkami už konečně bez deště. Večer jsme se všichni rozprchli do hostitelských rodin různých národnostních i náboženských rozdílů, které obohatily naše kulturní povědomí o světě, a žáci měli jedinečnou příležitost poprat se s tím, co se ve škole v angličtině naučili.

Druhý den nás čekala dvě nejznámější muzea Londýna – Science a Natural history museum a pak jsme skoro utíkali přes Hyde park, aby nám zbylo co nejvíce času na nákupy v Oxford Street, odkud si většina odnášela napěchované tašky s nápisem Primark. Tímto jsme se rozloučili s Londýnem a čekala nás jiná, mnohem klidnější část výletu – přímořské městečko Hastings se svými starými uličkami, muzeem rybářství a vraků, velkým akváriem, pašeráckými jeskyněmi a zříceninou hradu na kopci. Anglie se s námi chtěla rozloučil ale stylově, a proto opět s pořádným „lijavcem“, takže žádná „koupačka“ v moři se opravdu nekonala. Sluníčko jsme viděli asi na dvě hodinky, a než jsme došli po pláži k autobusu, zase se městečko začalo zahalovat do husté mlhy.

S prázdnými peněženkami a plni zážitků jsme vyrazili do prosluněné České republiky.
Myslím, že jsme si všichni zájezd náležitě užili a můžeme prohlásit: „Sláva nazdar výletu, sice jsme zmokli, ale už jsme tu!“

Mgr. Hana Břoušková.