Kde bydlí “Sluneční soustava?” 

Otázka, která byla dětem položena jako první při besedě s odborníkem na astronomii.  

Třídy 3.B a 3.C ZŠ Šafaříkova navštívily dne 23.3.2023 Hvězdárnu ve Valašském Meziříčí. Odpověď na otázku jsme společně našli a pokračovali jsme na téma “Galaxie”. Obrovské množství hvězd se společným zářením působí, že svítí. Naše Galaxie je tak velká, že se nikdo z nás ještě nedostal za její hranice. 100 000 světelných let trvá přelet z jedné strany na druhou, proto vše můžeme pozorovat jen zevnitř, říká náš průvodce. 

Odborná přednáška v další části odhaluje tajemství jednotlivých planet. Nejprve pár informací o Slunci. Víme, že je to hvězda, kolem které obíhají planety s měsíci nebo prstenci, nezapomeneme i na trpasličí planety.  Odborný výklad je doprovázen i unikátními snímky. Nechybí i překvapení pro kluky a holky. Obyčejně vypadající kartička, má svůj příběh. Autentická karta, kterou se odhlasovalo, že Pluto není považováno za planetu. Vzácný dar, který na hvězdárně můžete spatřit i vy.  

Zajímavé a poučné je i vyprávění o jednotlivých planetách. První v pořadí od Slunce je Merkur. Je nejmenší, dráhu oběhne za 88 dní (školní docházka by trvala 65 dní). Povrch je podobný našemu Měsíci. Druhá v pořadí je Venuše, velikostí je podobná Zemi, vysoké teploty nedovolí žít na jejím povrchu. Zajímavostí jsou sopečné útvary ”lívance”, které se všem přítomným velmi líbí. Přichází naše Země. Víme, co znamená krásné zbarvení naší planety. Jen jsme se ještě neučili o třech skupenstvích vody, ale vše se snažíme pochopit. Čím se liší od ostatních? Jaký je tvar planety? Vše je vysvětleno a snad si informace i zapamatujeme. I Mars má své záhady. Rudá planeta s dvěma měsíci Phobos a Deimos. Zatím nebyl objeven život na Marsu, ale snad někdy v budoucnu. Jupiter je největší planetou, kolem své osy putuje 9 hodin a 55 minut, kolem Slunce jeho obíhání trvá 12 let. Saturn patří mezi plynnou planetu, má prstence, mnoho měsíců. Poslední dvě planety Uran a Neptun jsou nazývány ledoví obři. První oběhne Slunce za 84 let, ten poslední za 165 roků. Nejvzdálenější jsou trpasličí planety, Eris, Pluto a Makemake, snad ještě mnoho dalších, které čekají na své objevení. 

Přednáška je v závěru doplněna pozorováním v kopuli. Dalekohledem pozorujeme nejen Slunce, ale i sluneční skvrnu. 

Děkujeme za odborný výklad v oblasti astronomie. Věříme, že se při další návštěvě hvězdárny dozvíme informace nejen ze “ Sluneční soustavy”. Vysoká úroveň programu pro školy si zaslouží velkou pochvalu. 

Mgr. Lenka Šimčíková a Mgr. Kateřina Kubová