Metodický kurz u Bodamského jezera aneb Co nabízí Erasmus + KA1

Číslo projektu: 2019-1-CZ01-KA101-060857

Usedám do autobusu, který mě odváží z jednoho z nejkrásnějších míst, která jsem kdy navštívila. Díky projektu Erasmus + KA1 se mi dostalo příležitosti strávit na přelomu srpna a září 2021 dva týdny v malebném romantickém bavorském městečku Lindau, v Německu u Bodamského jezera. Je to místo, které nabízí dostatek klidu, odpočinku, čerstvého vzduchu, kulturního a sportovního vyžití a samozřejmě i možnosti dalšího vzdělávání.

Školu Dialoge Bodensee Sprachschule byste snadno přehlédli. Nachází se v nevzhledné nádražní budově u přístavu, ale je pravým opakem našeho českého rčení „nahoře huj a vespod fuj.“ Přivítá vás útulné prostředí a spousta milých lidí. Škola nabízí velmi výhodné ubytování v 50 metrů vzdáleném „Seenest“, v úzké historické uličce Ludwigstraße se spoustou barevných domků a útulných krámků, táhnoucí se přes celý ostrov.

Ano, Lindau leží nejen u Bodamského jezera, ale jeho historická část se nachází dokonce na ostrově, kde Vás při příjezdu přivítá v přístavu kromě majáku i obří socha bavorského lva. Za jezerem se tyčí majestátné Alpy a zvláště po ránu, když se nad vodou ozářenou sluncem ještě vznáší mlha, by byl hřích se cestou do školy na chvíli nezastavit a nepokochat pohledem. Přístavem se prohání davy turistů a baví je místní pouliční umělci. I já jsem se stala obětí jednoho kejklíře na jednokolce. Jdu si takto ze školy, a než bys řekl švec, najednou házím za potlesku místních hořícími pochodněmi jako kejklířova asistentka. Pán měl štěstí, nevěděl, že neumím házet a hodně riskoval! J

Spolu s několika učiteli z ČR a Polska jsme do jazykové školy docházeli každý den a získávali jsme zajímavé tipy do výuky z oblasti online vyučování, základních jazykových dovedností čtení, psaní, poslech a mluvení, došlo i na různé pohybové aktivity, audiovizuální techniku, použití hudby ve výuce nebo třeba mně neznámou metodu Montana Lingua. Nechybělo ani vaření typického německého pokrmu Käsespätzle! I když mnohé hodiny připomínaly někdy nezávazný pokec pár přátel, nakonec po 14 dnech odjíždím se zápisníkem plným aktivit, na které se už těším, jak je s mými žáky vyzkouším v praxi.

Mezi hlavními motivačními faktory, proč jsem se na tento pobyt přihlásila, nebyla jen snaha získat pár metodických tipů, které mě nabijí novým elánem do dalších let ve škole. V prvé řadě u mě stála snaha o vylepšení jazykových dovedností, které díky všeobecně nízké úrovni výuky německého jazyka na ZŠ utrpěly od ukončení VŠ studia dost velké trhliny. Pro učitele je důležité, aby se ve vyučovaném jazyce udržoval, ale v oblasti NJ není v našich podmínkách tolik možností. Pobyt v Lindau byl tedy jedinečnou příležitostí. Protože se naše slovanská skupinka pohybovala spolu i většinu volného času, od rána do večera nás spojovala německá konverzace. Pomohlo mi to neskutečným způsobem jak v plynulosti, tak ve vybavení slovíček, která byla už dávno uložena v tom nejzadnějším šuplíčku paměti a léta nepoužita.

V neposlední řadě mě tato akce nesmírně obohatila jak z osobního tak profesního hlediska v oblasti poznávání kultury a reálií německy mluvících zemí. Škola sama nabízí mnoho organizovaných volnočasových aktivit od „Stammtische“ (tedy společného posezení v hospůdce), přes výstavy, až po výlety do hor či měst. Výhodná pozice školy přímo v nádražní budově u přístavu vyloženě vybízí k toulkám po okolí vlakem či lodí. Mimoto je tato oblast vyhlášena jako cyklistický ráj. Bylo tedy opravdu složité vysvětlovat všem na potkání, že ne, že opravdu na kole nejezdím! Protože se Bodamské jezero nachází na hranici tří států – Německa, Rakouska a Švýcarska, podařilo se nám podívat se do všech těchto německy mluvících zemí. Ve švýcarské Basileji nás nejvíce zaujal úžasný výhled z místního kostela (Münster). Prohlédli jsme si německý Wasserburg, rakouské město Bregenz s unikátním Seebühne – jevištěm na jezeře, nechyběla vyjížďka lodí do švýcarského Rorschachu nebo procházka k tzv. Rheinmündung, tedy místu, kde se v Rakousku vlévá Rýn do Bodamského jezera. Mě jako horala samozřejmě nejvíce nadchly výlety do rakouských Alp, části Bregenzer Wald. Idylka rozlehlých luk, kde zní všudypřítomné zvonce krav, a výhledy na nedaleké tyčící se skály byly opravdu úchvatné. Díky nevhodně navazujícím autobusovým spojům a spoustě času na přestup jsem měla možnost prohlédnout si během cesty do i z Lindau ještě i historickou část bavorské metropole Mnichov. Město by to bylo krásné, kdyby bylo přes davy turistů vůbec vidět…

Je úžasné pozorovat, jak se mění němčina a její srozumitelnost s překročením hranic, od perfektní tzv. Hochdeutsch našich vyučujících, přes těžko srozumitelné dialekty obyvatel rakouských alpských městeček až po téměř nesrozumitelnou Schwitzerdütsch, tedy švýcarskou němčinu, se kterou mají problém i sami Němci.

Co říci závěrem? Jsem šťastná, že i v této době, kdy celý svět žije covidovou krizí, se tato akce povedla po loňském zrušení konečně uskutečnit a mohla jsem zažít vše, co jsem zažila. Velký dík patří všem, kteří se jakkoli podíleli na tvorbě tohoto projektu a zprostředkovali mi tím v rámci dalšího vzdělávání neskutečný osobní i profesní rozvoj, ale i vzpomínky na celý život.

Mgr. Hana Břoušková