Rodilý mluvčí z Rakouska v naší hodině němčiny

Ačkoli jsme obklopeni německy mluvícími zeměmi, pro naše žáky se skýtá ve školním prostředí velice málo příležitostí k reálným setkáním s rodilými mluvčími němčiny. V naší 7.B se ale objevila skvělá příležitost v podobě tatínka našeho Danka Stubenvoll, který je rodilý Rakušan. Dankovi rodiče se sami nabídli, že by mohl pan Stubenvoll naše žáky skupinky 7.AB v některé hodině navštívit a připravit pro ně zajímavou hodinu. Počkali jsme jeden rok, až se žáci naučí alespoň základy němčiny a budou schopni více komunikovat, a pozvali jsme pana Stubenvoll k nám do školy.

Den D nastal 22. října 2019. Pan Stubenvoll každého zaujal určitě hned na první pohled, protože přišel oblečený do tradičního rakouského kroje. Vysvětlil nám, že každá spolková země má svůj typický kroj, a dětem popsal jeho jednotlivé části. Poté měli žáci na našeho „rodiláka“ připraveny dotazy – nejvíce je zajímala oblíbená barva, sourozenci, domácí zvířátka, odkud přesně pochází, kde pracuje, ale zajímavý byl dotaz i na barvu jeho auta. V další části hodiny se zase vypatával on sám žáků na jejich koníčky. S panem Stubenvoll jsme si zopakovali i časování sloves a na závěr přinesl žákům aktivitu na hledání protikladů mezi přídavnými jmény.

Než jsme se rozloučili, každý žák ještě dostal typický rakouský oplatek a se slovy „Danke, auf Wiedersehen“ jsme se po 45 minutách rozloučili. Panu Stubenvoll velice děkujeme, že si na nás našel čas a dal dětem jedinečnou příležitost setkat se s rodilým Rakušanem a vyzkoušet si v praxi, co se za rok naučili. Přijde za námi zase třeba napřesrok?


Mgr. Hana Břoušková.