Hodina ruštiny opět s rodilou mluvčí Lizou

Konec roku se kvapem přiblížil a my jsme ještě jednou pozvali do naší šesťácké hodiny ruštiny rodilou mluvčí Lizu Pisarevu ze 7.B, aby s námi uzavřela letošní snažení naučit se krásnému, zvučnému jazyku.

Tentokrát si Liza připravila úžasnou prezentaci ruských přírodních krás. U každého obrázku byl stručný popis psaný azbukou, a tak měly děti možnost vyzkoušet si své znalosti čtení azbuky na zcela neznámém textu a musím říct, že jim to šlo bravurně. Hravě přelouskaly i delší slova. K tomu se mohly zaposlouchat do přirozeného projevu Lizy a vyzkoušet si, nakolik rozumí, když mluví rodilá mluvčí.

Došlo také na otázky, které děti směřovaly převážně na běžný život ruských dětí. Zjistili jsme, že škola dětem v Rusku začíná až v 9 hodin, končí ale později než u nás. V jedné škole mohou setrvávat 11 let, ve třídách je jich až 40 a počet tříd v jednom ročníku může být až 5. Do školy se chodí i v sobotu, ale prázdniny mají o měsíc delší než my. Prvním cizím jazykem v Rusku není kupodivu angličtina, ale němčina. Ruská děvčata se zajímají o tanec, ale hrají i hokej, který je takřka národním sportem.

Hodina uběhla jako voda a nezbývalo než Lize poděkovat za návštěvu v hodině a s příslibem pokračování takovýchto hodin v příštím roce zaklapnout učebnice a vydat se na prázdniny.

Bc. Martina Mazáčová